Kõik uudised
08.04.2025

Meriti Inspiratsioonipäev 2025

Praktilistest äri kasvatamise lahendustest raamatupidamise tulevikuväljavaadeteni Eesti muutuvas majanduskeskkonnas

27. märtsil toimus Tartus Lõuna-Eesti oodatuim majanduskonverents “Merit Tarkvara Inspiratsioonipäev 2025”, mis tõi kokku ettevõtjad, raamatupidajad ning avaliku ja erasektori eksperdid, et arutada, kuidas tänases majanduskeskkonnas edukalt äri kasvatada ja juhtimist nutikamaks muuta.

Merit Tarkvara poolt korraldatud piirkonna suurimal majanduskonverentsil keskenduti nii ettevõtete kui isikliku arengu lugudele ning  kahele olulisele teemale: kuidas tulla toime uue maksureaalsusega ning kuidas töö automatiseerimine võiks ettevõtetele märkimisväärset kokkuhoidu tuua. 

Maksumuudatused ja ettevõtjate kindlustunne 

Konverentsi esimeses paneelis arutati uute maksumuudatuste mõju ettevõtluskeskkonnale. Rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi selgitas, et algselt plaanitud 2% julgeolekumaksu asemel tõuseb tulumaks 24%-ni, mis tegelikult tähendab ettevõtetele väiksemat maksukoormust kui esialgu kavandatud. 

EVEA president Ille Nakurt-Murumaa tõi välja, et ettevõtjate jaoks on keeruline pidevalt muutuvate reeglitega kohaneda: ettevõtja jaoks on raskem see, kui asjad muutuvad kolm korda päevas. Väikeettevõtjad ei jõua sisuliselt sammu pidada. Ta rõhutas, et poliitikud peaksid tegema püsivamaid otsuseid, mis annaksid ettevõtjatele kindlustunde. 

Panelistid arutasid ka maksukäitumise muutumist – kuigi Maksu- ja Tolliameti käibemaksu osakonna juhi Annika Oja sõnul on Maksu- ja Tolliameti andmetel on maksulaekumine läbi aegade parim, näitab värskeim maksutahte uuring siiski maksutahte vähenemist. Nakurt-Murumaa sõnul on oluline, et riik ei ületaks piiri, kus ettevõtjad tunnevad, et maksustamine pole enam õiglane, mis võib omakorda vähendada maksukuulekust. 

Paneelis jõuti järeldusele, et ettevõtjate innustamiseks tuleks anda neile lootust ja kindlustunnet – riik peaks selgelt põhjendama oma ideid ning vaatama üle olulised regulatsioonid, mis ettevõtete tegevust mõjutavad. 

Automatiseerimine võiks säästa 50 miljonit aastas 

Konverentsi teine paneel keskendus automatiseerimise potentsiaalile ettevõtete efektiivsuse suurendamisel. Merit Aktiva tootejuhi Margus Killi sõnul võiks e-arvete laialdasem kasutamine aidata Eesti ettevõtetel kokku hoida koguni 50 miljonit eurot aastas. 

Panelistid tõid välja, et ühe ostuarve käsitsi sisestamine võtab keskmiselt kaks minutit, kuid ettevõttel võib kuus olla umbes 100 ostuarvet. Käsitsi sisestamine suurendab ka vigade tekkimise tõenäosust, mis omakorda nõuab täiendavat kontrollimist ning aega, mis kulub ühe ostuarvega tegelemisele. E-arve kasutamisel jääks selline käsitöö ära, mis töötundidesse arvestades aitaks ettevõtetel säästa aastas miljoneid eurosid. 

CostPocketi asutaja Joonas Sernjuk jagas, et nende 13 000 klienti kasutavad üha rohkem digitaalseid lahendusi – mobiilirakendust, mis võimaldab tšekkidest pilte teha ja andmed otse raamatupidamisprogrammi edastada. Eelmisel aastal digitaliseeriti nii ligi 6 miljonit dokumenti. 

Siiski tuli välja, et e-arvete potentsiaal on endiselt suuresti kasutamata – kuigi e-arved tulid kasutusele juba 20 aastat tagasi, ei kasuta neid siiani umbes 65% ettevõtetest. Merit Tarkvara esindaja Margus Kill tõi välja ka selle, et vaid 5,7% käibedeklaratsioonidest saadetakse otse Maksu- ja Tolliametile, kuigi Merit Tarkvara pakub selleks lihtsat lahendust. 

Panelistid arutasid sellegi üle, kas automatiseerimist takistavad peamiselt harjumused ja hirm kontrolli kaotamise ees – Envoice’i tootejuht Rivo Jõepere sõnul on ettevõtjad harjunud saama arveid e-kirjadena ning kardavad, et e-arvetele üleminekul ei näe nad enam, mis toimub. 

Swedbanki äripanganduse osakonnajuht Anu Liblik rõhutas, et majanduskasv tuleb investeeringute kaudu ning protsesside automatiseerimine on just selline investeering, mis aitab ettevõtetel kasvada. 

Raamatupidaja roll on muutumas 

Oluline teema konverentsil oli ka raamatupidaja muutuv roll. Eksperdid nõustusid, et tänu automatiseerimisele peaks raamatupidaja tegelema vähem andmete sisestamisega ja rohkem äri kasvatamise toetamisega. 

Anu Liblik tõi välja, et raamatupidamise ametikoht on väga kiires muutuses. Täna on kiire tehisintellekti areng ja automaatsed programmid suudavad üha rohkem lihtsamaid ülesandeid ära teha. Tema sõnul ei ole 10 aasta pärast raamatupidaja roll enam andmesisestaja, vaid pigem ettevõtte süda, kuhu jooksevad protsessid kokku, ning tema ülesanne on tagada, et need toimiksid veatult. 

Coop Pank AS ärikliendi igapäevapanganduse äriliini juht Erje Mettas lisas, et näiteks on ettevõtjatele välja antud 16 sanktsioonide paketti, mis mõjutavad otseselt raamatupidaja tööd. Ta näeb, et tulevikus võiks nende läbi töötamine ülesandena olla just raamatupidajal, kes arvet tehes peab tänagi teadma, kes on tal vastaspooleks. 

Inspireerivaid esinejaid ja praktilisi näpunäiteid 

Meriti Inspiratsioonipäeval 2025 astus üles muljetavaldav nimekiri Eesti tipp-eksperte ja praktikuid. Konverentsi peamiseks fookuseks olid maksumuudatused ning töö automatiseerimise potentsiaal, kuid programm hõlmas ka inspireerivaid edunäiteid ja praktilisi nõuandeid. 

Metsavenna Turismitalu juht Meelis Mõttus jagas oma kogemusi ettekandes “Elu piiri ääres ja piiri peal”, tutvustades maapiirkonnas tegutseva turismitalu edulugu. Psühholoog, näitleja ja podcaster Rita Rätsepp arutles teemal “Millised numbrid teevad sulle rõõmu?”, pakkudes värske vaate majanduse ja emotsioonide seostele. 

Konverentsi ühe võtmepaneeli “Kuidas uue maksureaalsusega edukalt toime tulla?” moodustasid Rahandusministeeriumi finants- ja maksupoliitika asekantsler Evelyn Liivamägi, EVEA president Ille Nakurt-Murumaa, Maksu- ja Tolliameti käibemaksu osakonna juht Annika Oja ning Hotell Lydia tegevjuht Diana Timberg. Diskussiooni modereeris ERR-i ajakirjanik Johannes Tralla. 

Arengupartner ja koolitaja Signe Ventsel inspireeris osalejaid ettekandega “Julgetel on alati rohkem võimalusi!”, julgustades ettevõtjaid astuma välja oma mugavustsoonist. 

Praktilist väärtust pakkus vestlusring “Kuidas töö automatiseerimine aitaks säästa 50 miljonit aastas?”, kus osalesid Merit Aktiva tootejuht Margus Kill, CostPocketi asutaja Joonas Sernjuk, Coop Pank AS ärikliendi igapäevapanganduse äriliini juht Erje Mettas, Swedbanki äripanganduse osakonnajuht Anu Liblik ja Envoice’i tootejuht Rivo Jõepere. Vestlusringi juhtis samuti Johannes Tralla. 

Konverentsi lõpuosas jagasid oma kogemusi investeerimise teemal investor ja ettevõtja Kristjan Liivamägi ning investor Kärt Liivamägi ettekandega “Kuidas võib investeerimine muuta Sinu elu?”. 

Programmi mitmekesisus pakkus osalejatele nii teoreetilist teadmist kui praktilisi näpunäiteid, kuidas muutuvas majanduskeskkonnas edukalt toime tulla ning äri kasvatada. 

Merit Tarkvara tegevjuhi Tõnis Kase sõnul on iga nutikalt majandav ja inspireeriv ettevõte osa Eesti majanduse eduloost. “Tõime need edukad näited ja põnevad diskussioonid lavale, et julgustada kõiki ettevõtteid, olenemata suurusest, looma oma edulugu,” selgitas Kask. 

Konverentsi eesmärk oli aidata ettevõtetel “rattast välja astuda” – murda harjumuspärastest tegevusmustritest välja ja leida uusi, nutikamaid töö tegemise viise, mis muudaksid ettevõtluse hõlpsamaks ning aitaksid kaasa äritegevuse kasvule. 

Inspiratsioonipäeva galerii leitav SIIT!


Proovi tasuta

Aktiva tasuta paketis saate 6 kuu jooksul sisestada 100 müügiarvet, 100 ostuarvet ja 100 pearaamatu kannet ning saata tasuta e-arveid.

Merit Palga tasuta paketiga saate teha arvestust kuni kahele töötajale. Mingeid muid piiranguid tasuta paketis ei ole.