Kõik uudised
05.12.2024

5 soovitust, kuidas ettevõtte investeeringuid raamatupidamises õigesti kajastada

Investeerimine ja eriti ettevõtte alt investeerimine on üha populaarsem. Erinevalt aga eraisikust, kes täidab kord aastas tuludeklaratsiooni, tuleb ettevõtte alt investeerides iga tegevust jooksvalt raamatupidamises kajastada. 

Käesolevas artiklis räägimegi, kuidas selleks raamatupidamises kõige paremad süsteemid luua. Nii saad olla kindel, et kõik investeeringud on korrektselt kajastatud ning aruannete koostamine käib kiirelt.

1. samm: varade, kohustuste jm asjaolude kaardistamine

Nagu ikka, algab korras asjaajamine tervikpildi ette saamisest. Jälgi investeeringute puhul jooksvalt järgmist:

  1. Kaardista kontod ja platvormid – millised kontod ja millistel platvormidel ettevõttel olemas on.
  2. Määratle investeeringutüübid – tee kindlaks ettevõtte investeeringute tüübid. Kas tegemist on aktsiate, võlakirjade, kinnisvara või mõne muu varaga? Igal investeeringu tüübil on oma raamatupidamislikud nõuded.
  3. Kontrolli aruannete saadavust – veendu, et igalt kasutusel olevalt platvormilt oleks võimalik saada aruandeid raamatupidamise jaoks.
  4. Kogu ja halda dokumentatsiooni – salvesta ja talleta hoolikalt kõik investeeringute ning tehingutega seotud algdokumendid. See hõlbustab olukorra jälgimist ja on vajalik finantsaruannete koostamisel.

2. samm: seadista Meriti kontod ja otseühendused

Kui baasinfo on kaardistatud, on su korras raamatupidamise tegemisel abiks nii Merit Aktiva kui Merit Palk. Programmides võiksid alustuseks vaadata üle järgmised punktid:

  1. Vaata kontoplaan üle – veendu, et programmis on sulle vajalik kontoplaan, mis kajastab kõiki sinu investeeringute seaotud varaklasse ja kululiike. Merit Aktivas on vaikimisi olemas erinevad kontod, näiteks finantsinvesteeringud ja kinnisvarainvesteeringud. Kui sa neid kontoplaanist ei leia, võivad need olla mitteaktiivsed, kuid saad need kergesti aktiivseks muuta. Lisaks soovitame lisada erinevatele varaklassidele eraldi kontod, et investeeringutel oleks lihtsam ja selgem silma peal hoida.
  2. Seadista vajalikud otseühendused – võta programmi võimalustest viimast ja aktiveeri kõik võimalikud otseühendused. Näiteks loo otseühendus pankadega ning saa kontode väljavõtted automaatselt programmi

2 näidet, kuidas oma vara ja tulu Meriti programmides kajastada:

  1. Ostad Balti börsilt aktsiaid – ostad kasvu või dividendide saamise eesmärgil börsilt aktsiaid. (NB! Tegemist ei ole sinu tütar- ega sidusettevõttega.) Kui sul on loodud otseühendus pangaga, ilmub ost automaatselt sinu maksete menüüsse. Sina pead vaid panga väljavõtte impordi aknas “Muud” nupu alt lisama vastava varaklassi konto (mille oled kontoplaani varem lisanud) ning salvestama. Esialgu kajastatakse aktsiad bilansis nende soetusmaksumuses, kuid majandusaastaaruande tüübist olenevalt võib aasta lõpus osutuda vajalikuks nende ümberhindamine turuväärtusele. Erinevate varaklasside üle saab lisaks finantskandele arvestust pidada ka laos. Saad lisada kõik oma varad lattu ning seejärel näha näiteks aktsiaid ja võlakirju nimekirjana ka programmis.

  2. Sulle laekuvad Balti Börsi aktsiate dividendid – jällegi ilmub see tehing juba automaatselt sulle programmi maksete alla ning sul on vaja lihtsalt valida “Muud” nupu alt õige konto. Üldjuhul on tegemist kontoga “kasum / kahjum finantsinvesteeringutelt”, mis on Merit Aktivas juba kenasti olemas.

3. samm: kaasa mugavalt raamatupidaja

Saad Meriti programmidesse lisada piiramatu arvu ettevõtteid. Seega kui tegutsed mitme ettevõtte alt, saad muretult kõigi üle pidada arvestust ühes kohas. Meriti programmidega hoiad oluliselt kokku nii aega kui raha ja sinu andmed on turvaliselt hoitud.

Kui endal jääb teadmisi napiks, saad lisada igasse ettevõttesse kasutajaks ka eraldi raamatupidaja ning temaga mugavalt infot vahetada. Meie programmid kuuluvad Eesti turu populaarseimate hulka, mida kinnitavad ka numbrid. Näiteks saab Eestis Merit Palgaga palka iga neljas erasektori töötaja ning Merit Aktivaga hallatakse igapäevaselt enam kui 75 000 ettevõtte raamatupidamist.

4. samm: koosta aruanded vaid mõne klõpsuga

Kõigi investeeringute ja tehingute kohta on vaja koostada majandusaasta aruanne, mis tuleb esitada korra aastas. Kui algandmed jooksvalt korrektselt sisestatud, saad selle Merit Aktivas luua kõigest mõne klõpsuga. Merit Aktivas majandusaasta aruande koostamise kohta videojuhend on leitav SIIT.

5. samm: maksa investeerimistulu välja

Soovid teenitud passiivse tulu omale välja maksta? Kui teed oma ettevõttes ka tööd, siis töötasu maksmisel aitab sind Merit Palk. Dividendide kajastamisel vajad vaid paari pearaamatukannet Merit Aktivas. Dividendimaksete näidiskanded leiad muidugi meie kodulehelt.


Proovi tasuta

Aktiva tasuta paketis saate 6 kuu jooksul sisestada 100 müügiarvet, 100 ostuarvet ja 100 pearaamatu kannet ning saata tasuta e-arveid.

Merit Palga tasuta paketiga saate teha arvestust kuni kahele töötajale. Mingeid muid piiranguid tasuta paketis ei ole.